شنبه 25 مرداد سال 1399

اخبار

نصب دستگاه شتابنگار زلزله نسل چهارم در فرمانداری شهرستان دیواندره

نصب دستگاه شتابنگار زلزله نسل چهارم در فرمانداری شهرستان دیواندره

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری دیواندره؛ بدون شک یکی از شواهد فعالیتهای زمین ساختی درهر منطقه پدیده زمیژن لرزه است که نقش اصلی در تلفات جانی و خسارات مالی به خود اختصاص می دهد. دستگاه شتابنگار برخط که متولی آن شبکه شتابنگاری ایران متعلق به مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی می باشد. می تواند در ارسال بر خط اطلاعات زمین لرزە کمک شایانی بنماید طبق نقشه پهنه بندی آئین نامه۲۸۰۰ شهرستان دیواندره باخطر نسبی متوسط قرار گرفته است. همچنین قرار گیری استان کردستان بر روی دوگسل معروف زاگرس جوان و گسل مریوان -سیرجان وعبور از شهرهای مریوان ، سرو آباد،کامیاران، سنندج این استان را از نظر وقوع زلزله در کانون توجه قرارداده است.


گسل های فعال استان بخشی از پهنه لرزه خیزی وسیع زاگرس هستند که طی قرن های گذشته فعالیت های لرزه ای از خود نشان داده است
.


ناسایی وتعیین حریم گسل شهرها وضوابط اجرای آیین نامه
۲۸۰۰مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی و نصب دستگاههای شتابنگاربرخط از جمله موارد جهت کاهش خسارتهای ناشی از زلزله در شهرهای بزرگ است.

 

دستگاه شتاب‌نگار زلزله چند ثانیه قبل از وقوع زلزله اطلاعاتی را به اداراتی همچون شرکت گاز و برق ارسال می‌کند تا برای کاهش خسارات زلزله، نسبت به قطعی گاز و برق اقدام کنند.

 

مهندس ابراهیم زادە کارشناس ارشد شبکه ملی شتاب‌نگاری کشور سامانه‌های هشدار پیش هنگام و پاسخ سریع را مهمترین ابزار مدیریت بحران توصیف کرد و یادآور شد: اهمیت این سامانه‌ها به قدری است که امروزه کشورهای لرزه خیز و پیشرفته جهان قدم‌های بسیار مهمی را در طراحی و اجرای آنها در شهرها و مناطق مهم و پرجمعیت برداشته‌اند. در کشور ما نیز ضرورت راه اندازی این قبیل سامانه‌ها اجتناب ناپذیر است.

 

او با بیان اینکه ماهیت این دستگاه‌ها سنجش ابعاد حوادث زلزله و خسارات ناشی از آن است، افزود: سرعت در انتقال اطلاعات مربوط به شتاب زلزله به مراکز مدیریت بحران زمینه  افزایش سرعت عمل مسئولان مدیریت بحران و گسیل نیروهای امدادی را به مناطق زلزله واقع شده در جای جای کشور را فراهم می‌کند.

 

وحیدعابد کارشناس شبکه شتابنگاری کشورهمچنین در خصوص اهم کاربرد این دستگاه عنوان کرد: طبق ضریب آیین نامه ۲۸۰۰ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی شتاب و لرزه منطقه وقوع زلزله توسط این دستگاه ثبت می شود.

 

استان کردستان با داشتن ۲۴دستگاه شتابنگار آفلاین و ۸ ایستگاه شتابنگار برخط از ۱۲۱۴ ایستگاه شتابنگاری در سطح کشور را به خود اختصاص داده است. شهرستان دیواندره از تعداد ۳۲ ایستگاه استان ۳ ایستگاه شتابنگاری را به خود اختصاص داده است.

 

روابط عمومی فرمانداری شهرستان دیواندره

بازدید [ 400 ]
برچسب ها