جمعه 2 آبان سال 1399

خدمات رفاهی

وضعیت آب آشامیدنی شهرستان

آب آشامیدنی شهر از چند حلقه چاه نیمه عمق تامین می شد و آب مذكور به هیچ وجه كفاف مصرف مردم شهر را نداشت كه در حال حاضر آب شهر دیواندره از چاه های حاشیه رودخانه قزل اوزن در روستای نساره تامین و به شهر پمپاژ می شود كه هم اكنون چند حلقه ای دیگر چاه در مجاور شهر به شبكه آبرسانی اضافه شده و مشكل بی آبی وجود ندارد .
حدود 20 روستا در سطح شهرستان فاقد شبكه آبرسانی می باشند . آنها آب آشامیدنی خود را از چشمه و یا چاه تامین می كنند و احتمال غیر بهداشتی بودن اب آشامیدنی آنها در حد بالاست و روستاهای دیگر دارای شبكه آبرسانی می باشند و حتی چندین روستا كه نزدیك به هم باشند مجتمع آبرسانی دارند و آب انها از طریق چاه های نیمه عمق و پمپاژ به روستاهای مجاور تامین می شود .

وضعیت برق، تلفن و سوخت رسانی در سطح شهرستان

برق شهرستان دیواندره از سیستم برق شبكه سراسری تغذیه می شود و تمامی روستاهای شهرستان از برق بهره مند هستند .
تلفن شهرستان دیواندره دارای كد مستقل و از نوع دیجیتالی بوده و به آسانی با تمام نقاط كشور و خارج از كشور تماس حاصل می شود . در سطح روستاهای شهرستان 149 روستا دارای 256 شماره ای می باشند و تعداد 30 روستای شهرستان فاقد تلفن می باشند .
شهر دیواندره از نعمت گاز برخوردار است و تمام شهراز گاز استفاده می كنند . سوخت روستاهای شهرستان نفت و گازوئیل می باشد كه مقدار مورد نیاز را از مركز بخش ها و روستاهایی كه جایگاه توزیع نفت و گازوئیل دارند تامین می كنند با توجه به سردسیر بودن منطقه خصوصاً مناطق اوباتو، مصرف سوخت در شهرستان زیاد می باشد و روستائیان جهت تهیه سوخت گاها با مشكل مواجه هستند .

میزان تامین خدمات شهری به وسیله شهرداری

شهرداری دیواندره و زرینه فعالیت چشمگیری در ارائه خدمات شهری به شهروندان را دارند . نظر به محدود بودن درآمد شهرداری و كمبود کمک بلاعوض دولت معمولا در اجرای خدمات بهسازی و عمران شهری با مشكل مواجه هستند . در كل در بهبود پیاده روها ، قنات ، آسفالت خیابان ها ، معابر و كوچه ها عملكرد خوبی دارند .دایره خدمات شهری در نظافت شهر و حمل زباله نهایت تلاش خود را می نمایند . واحد آتش نشانی شهرداری نیز در حد كافی از امكانات مناسب برخوردار است و فعالیت مطلوبی در سطح شهرستان دارند .

وضعیت ارتباطات شهری و بین شهری

شهر دیواندره دارای یك خیابان اصلی و طولانی می باشد و از لحاظ تردد در همان خیابان اصلی مشكلی وجود ندارد . اما در دو الی سه خیابان فرعی شهر به ندرت تاكسی دیده می شود و مردم بیشتر در خیابان های فرعی پیاده روی می نمایند . به علت كوچك بودن شهر خط واحد و مینی بوس در سطح شهر وجود ندارد اما به اندازه كافی تاكسی در اختیار شهروندان جهت تردد قرار گرفته است. از لحاظ ارتباط بین شهری دیواندره با شهرهای سنندج، سقز و بیجار سرویس مستقیم دارد و برای سرویس دهی به شهرهای مذكور از سواری و مینی بوس استفاده می شود و در این زمینه مشكلی وجود ندارد. در شهرستان دیواندره فقط دو دستگاه اتوبوس وجود دارد اما علیرغم وجود مسافرین زیاد شهرستان به مقصد پایتخت و سایر نقاط كشور با مشكل وسیله نقلیه (اتوبوس) مواجه هستند و مسافرین مجبورند به شهرهای همجوار مراجعه و از آنجا عازم مقاصد یاد شده شوند یا اینكه از اتوبوس های عبوری سایر شهرهای دیگر استفاده نمایند .

چگونگی وضعیت مسكن

شهر دیواندره در طول حاشیه رودخانه شهر و مشرف بر جاده سقز – سنندج كه از هر طرف به تپه ماهوری و ناهمواری ها منتهی می شود واقع شده است . با عنایت به موقعیت شهر و محدود بودن به تپه ماهوری زمین هموار برای ساخت مسكن در دسترس نمی باشد كه هموار كردن زمین نیز هزینه بردار می باشد .
از مشكلات مسكن در سال های قبل عدم اجرای نقشه جامع شهری و عدم نظارت نظام مهندسی در ساخت و ساز مسكن بوده است كه همین امر موجب كند شدن ساخت و سازها و كارهای ساختمانی شده است. حدود 20 درصد از مسكن های شهر از نوع كلنگی و چوبی می باشند .
تقریبا از سال 74 به بعد در سطح شهر و ندرتا در روستاها از طرح شنارژ نمودن مسكن ها و ایمن بودن در برابر زلزله استفاده نموده اند. حدود 70 درصد از خانه های مسكونی در برابر زلزله ایمن نمی باشد كه این به نوبه خود نیاز به اختصاص تهیلات كافی و اطلاع رسانی لازم را دارد .
از جمله عوامل كمبود و گرانی مسكن، كمبود و گرانی مصالح ساختمانی، گرانی زمین و مهاجرت روستائیان می باشد. وضعیت طبیعی و اقلیمی شهر به علت محدود بودن زمین های هموار، بالا بودن هزینه ساخت و ساز مسكن، بالا بودن میزان اخذ جواز بهاء عوارض و مالیات توسط شهرداری تاثیر زیادی بر گرانی و كمبود مسكن دارد. كمبود مصالح و بالا رفتن بی رویه قیمت مصالح خود مزید بر علت است چون اكثر قشر محروم و قادر به پرداختن هزینه های گزاف نمی باشند. كمبود امكانات و خدمات رفاهی موجبات مهاجرت روستائیان و كمبود مسكن در شهر را به دنبال دارد.

خدمات بهداشتی و درمانی

اسامی مراكز بهداشتی درمانی شهری :
1- مركز بهداشتی درمانی شهری و روستائی قدس 1
2- مركز بهداشتی درمانی شهری و روستائی قدس 2
3- مركز بهداشتی درمانی شهری و روستائی زرینه
4- پایگاه بهداشتی مولوی كرد

اسامی مراكز بهداشتی درمانی روستائی :
1- مركز بهداشتی درمانی روستائی ابراهیم آباد
2- مركز بهداشتی درمانی روستائی كوله
3- مركز بهداشتی درمانی روستائی گل تپه سفلی
4- مركز بهداشتی درمانی روستائی مران علیا
5- مركز بهداشتی درمانی روستائی هزار كانیان

6- مركز بهداشتی درمانی روستائی گورباباعلی

نحوه توزیع مراكز بهداشتی درمانی در سطح شهرستان

در سطح شهر ها با توجه به اینكه جمعت بالاتر از استاندارد كشوری می باشد و در سطح روستا هم اكنون 9/89 % مردم روستاها تحت پوشش مستقیم خانه های بهداشت و مراكز بهداشتی درمانی می باشند و بقیه به شكل عمومی خدمت دریافت می كنند .با توجه به استاندارد كشوری مناطق محروم كه 2/0% به ازاء هر هزار نفر جمعیت می باشد در این شهرستان این رقم 7/0% می باشد یعنی بالاتر از سه برابر استاندارد مناطق محروم .

میزان برخورداری مردم از خدمات بهداشتی در سطح شهرستان

شهرها :
با توجه به استاندارد كشوری به ازاء هر 18000-12500 نفر جمعیت یك مركز بهداشتی درمانی بایستی ارائه خدمات نماید نظر به جمعیت 20043 نفری شهرهای دیواندره و زرینه سه مركز بهداشتی درمانی و یك پایگاه بهداشتی ارائه خدمات می نماید و دسترسی مردم در این شهرها كمتر از 10 دقیقه پیاده روی می باشد .

روستاها :
در حال حاضر 76/96% جمعیت روستایی با طی مسافت كمتر از نیم ساعت پیاده روی به خانه های بهداشت و مراكز بهداشتی درمانی دسترسی دارند.

نارسائی ها و مشكلات بهداشتی و درمانی مردم در سطح شهرستان

شاهرگ توسعه خدمات در هر نقطه ای جاده می باشد با توجه به سردسیر بودن منطقه و از طرفی مالرو بودن جاده های اصلی ارائه خدمات در فصول سرد سال بسیار مشكل می باشد .
در صورت آسفالت جاده های اصلی ارائه خدمات با كیفیت بهتری صورت خواهد گرفت – افزایش سطح سواد مردم روستایی نیز منجر به ارائه خدمات با كیفیت بهتر خواهد شد . مجموعه شبكه بهداشت و درمان شهرستان دیواندره در حال حاضر با حدود نصف نیروی چارت تشكیلاتی خود ارائه خدمات می نماید و به دلیل محدودیت استخدام از یك طرف و همچنین غیر بومی بودن نیروهای موجود در سطح شهر كه در خصوص تهیه مسكن مشكل دارند .

تعداد پزشكان موجود (حسب تخصص) نسبت به فراوانی جمعیت شهرستان

تعداد پزشكان متخصص در سطح شهرستان 13 نفر می باشند در رشته های قلب، جراح عمومی، بیهوشی، داخلی(دو پزشک)، اطفال (دو پزشک)، زنان و زایمان(دو پزشک)، آزمایشگاه، رادیولوژی، چشم پزشكی، اعصاب و روان و هچنین 15 نفر پزشك عمومی و در روستاها نی زدر حال حاضر 5 نفر پزشك ارائه خدمت می نمایند و بر اساس استاندارد روستا به ازاء هر 12500 نفر جمعیت روستائی یك پزشك بایستی ارائه خدمت نمایند كه در این شهرستان بالاتر از حد انتظارات و از طرفی با توجه به پراكنده بودن روستا مناسب نمی باشد .

تعداد داروخانه های سطح شهر دیواندره چهار داروخانه خصوصی به اضافه داروخانه بیمارستان و شش داروخانه مراكز بهداشتی درمانی روستائی فعال و همچنین در سطح 57 خانه های بهداشت كه 23 قلم داروی اساسی را ارائه می نمایند.

ورزش ها و سرگرمی های رایج منطقه در سطح شهرستان

در منطقه دیواندره بالاخص در روستاها ورزش ها و سرگرمی های سنتی فراوان از زمان های قبل همچنان مورد توجه و علاقه مردم وجود دارد از جمله ورزش ها و سرگرمی های معمول در روستاها را می توان به شرح ذیل نام برد:

  • زوران (كشتی سنتی)
  • گرزان ، كه در این نوع بازی دایره ای به شعاع 2 متر رسم می كنند و فردی داخل دایره قرار می گیرد و یكی دیگر در بیرون با شلاق او را می زند و هرگاه فردی كه در داخل دایره قرار دارد توانست شخص بیرون دایره را بزند برنده می شود و بازی بر عكس می گردد.
  • هه لوكان (بازی چوبی)
  • گوروا بازی (جوراب بازی)

امروزه نیز ورزش های زیادی در شهرستان رواج دارد كه مورد علاقه و استقبال جوانان شهرستان می باشد كه می توان ورزش های زیر را نام برد:
فوتبال، والیبال، تنیس، بسكتبال، هندبال، بدمینتون، كشتی، بوكس و ورزش های رزمی دیگر.

بازدید [ 3557 ]
برچسب ها