پنج شنبه 23 مرداد سال 1399

اخبار

اولین جشنواره ایلات و عشایر منطقه دیواندره برگزار می شود

فرماندار دیواندره در نشست با سران طوایف، ایلات و عشایر شهرستان گفت: اولین جشنواره طوایف، ایلات و عشایر منطقه دیواندره با محوریت معرفی آداب و رسوم و توانمندیهای شهرستان در شهریور ماه برگزار می شود.
اولین جشنواره ایلات و عشایر منطقه دیواندره برگزار می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری دیواندره؛ جمال ارشدی ظهر امروز در نشست هم اندیشی با سران طوایف منطقه دیواندره اظهار داشت: جشنواره ایلات و عشایر با هدف احیا و بازتولید فرهنگ غنی طوایف منطقه دیواندره و حفظ و انتقال آن به نسل های آینده در شهریور ماه سال جاری برگزار می گردد.

ارشدی با بیان اینکه ساختارهای اعتقادی و فرهنگی جزو هویت ما است، تصریح کرد: هویت چیزی است که با آن شناخته می شویم و دیگران آن را تایید می کنند، هر منطقه فرهنگ و آداب رسوم خود را دارد که باید در حفظ آن تلاش کرد، چرا که در طول تاریخ خیلی از زبانها و فرهنگ های اقوام  مختلف از بین رفته است.

وی با تاکید بر احیای اعتقادات و هویت های منطقه در حوزه های مختلف، افزود: پوشش مردان و زنان کرد به عنوان یکی از فرهنگ های اصیل، از گذشته نماد نجابت، صداقت، اقتدار بوده است.

فرماندار دیواندره روحیه مذهبی و اعتقادی قوم کرد نشان دهنده هویت و فرهنگ است، گفت: مشروعیت و اقتدار بزرگان طوایف و وجدان قومی در جامعه ایلات، نقش بسزایی در رفع مشکلات و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در جوامع محلی و منطقه ‌ای و توسعه اقتصادی داشته‌ است.

جمال ارشدی هویت قومی را سبب تقویت ساختار قومی دانست و بیان کرد: همه ما به هویت و تاریخ مان افتخار می کنیم ولی در کنار آن باید عقلانیت وجود داشته باشد.

ارشدی اضافه کرد: جشنواره ایلات و عشایر با هدف بازتولید و تقویت ساختارهای فرهنگی و هویتی در جنبه های مختلف از جمله مراسم ها، غذاهای سنتی، صنایع دستی، بازیهای محلی و دستاوردهای طوایف منطقه برگزار می شود.

وی ابراز امیدواری کرد؛ دبیرخانه دائمی این جشنواره تشکیل و به صورت سالانه برگزار گردد و منشأ تاثیرات مثبت و تغییر و تحول در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در شهرستان شود.

در ابتدای این جلسه سران طوایف، ایلات و عشایر حاضر در جلسه ضمن ابراز خرسندی از دیدگاه فرهنگی فرماندار دیواندره، از برگزاری این جشنواره استقبال کردند.

گفتنی است 12 طایفه و 35 عشیره در منطقه دیواندره زندگی می کنند. طبق آخرین سرشماری، جمعیت شهرستان دیواندره 80 هزار و 40 نفر اعلام شده است.

روابط عمومی فرمانداری شهرستان دیواندره

بازدید [ 74 ]
برچسب ها