صنایع، معادن و کشاورزی

معادن شهرستان

منابع و ذخایر مكشوفه در حال بهره برداری در شهرستان منحصر به دو الی سه معدن سنگ تزئینی می باشد كه در حال حاضر به بهره برداری رسیده و سنگ های استخراجی را به دیگر شهرستان ها صادر می كنند . سنگ لاشه و سنگ آهن ظفرآباد، معدن سنگ چینی و پودر كربنات كلسیم روستای ابراهیم آباد ، آهك دربند كه در حال حاضر در حال بهره برداری می باشد . كانی های فلزی و غیر فلزی فراوانی منجمله سنگ آهك ، آهن ، منگنز ، گچ و انواع سنگ در سطح شهرستان وجود دارد كه كار مطالعاتی و ژئوفیزیك تعدادی از آنها از جمله سنگ آهك ظفرآباد و منگنز زرینه انجام و بقیه به صورت بكر باقی مانده است .

بالا

معادن راكد و قابل واگذاری در شهرستان دیواندره

1- سنگ گچ مراد قلی
2- سنگ مرمریت دره وزان

عملیات اكتشافی در دست اقدام به منظور شناسایی پتانسیل های معدنی منطقه

  • 1- تهیه نقشه زمین شناسی یكصد هزارم برگه دیواندره (از محل اعتبارات ملی طی سال های 81 و 82) با انجام 360 نفر روز كار كارشناسی در مرحله چاپ نهایی نقشه می باشد .
  • 2- تهیه نقشه ژئوشیمی یكصد هزارم برگه دیواندره (از محل اعتبارات استانی در سال 82)
  • 3- انجام مطالعات ژئوشیمیایی ، ژئوفیزیك ، دور سنجی ، زمین شناسی در برگه باینچوب جهت بررسی آنومالی های معدنی (طی سال های 82-78)
  • 4- مطالعات كانی سنگین در ناحیه تازه آباد كلانه در مساحت 70 كیلومتر مربع (سال 79)
  • 5- صدور سه فقره پروانه اكتشاف سنگ آهك و مارن به نام شركت سیمان آپادانا (سال 83)
  • 6- صدور 5 فقره گواهی كشف جهت برداشت شن و ماسه كوهی با میزان 35 میلیون تن ذخیره (سال 82-83)
پیشنهادات
  • 1- انجام مطالعات اكتشافی بر روی پتانسیل های معدنی سنگ گچ در مناطق پنجه و چقلو دیواندره
  • 2- شناسایی و پی جویی اندیس بوكسیت دباغ دیواندره 3
  • 3- جایگزینی معادن شن و ماسه كوهی موجود (حاصل آبرفت های رودخانه ای) در منطقه به جای شن و ماسه رودخانه ای
بالا

مراكز صنعتی ، شهرك های صنعتی ، طرح ها و پروژه های عمده

كارخانه آرد شفق كه روزانه سه هزار تن آرد تولید می كند.
كارخانه آرد كرفتو،
كارخانه آهك دربند،
كارخانه نیك الیاف (گونی بافی )و
كارخانه های آسفالت و ماسه شویی در شهرستان وجود دارد .

یكی دیگر از پروژه های عمده شهرستان پروژه سد مخزنی سیازاخ می باسد كه در حال ساخت و ساز آن می باشند كه در صورت بهره برداری از آن آب كشاورزی حدود 13550 هكتار اراضی پایاب سد و آب در دراز مدت شهرهای دیواندره به میزان 3/4 میلیون متر مكعب و بیجار به میزان 12 میلیون متر مكعب تامین خواهد شد . كارخانه لپه رشیدآباد و در حدود 20 كارگاه عمده پنیر سازی در شهرستان وجود دارد .

بالا

صنایع دستی شهرستان

صنایع دستی در شهرستان كارگاه و آموزشگاه عمده ای ندارد . محصولات دستی مردم شهرستان دوختن و بافندگی انواع لباس های نخی و پشمی، گلدوزی و ساخت انواع گل های تزئینی، قالیبافی، نمد، گلیم و گلیمچه، موج و سجاده، پلاس، طناب، دستكش و جوراب می باشد . عمده ترین صنایع دستی منطقه كه درآمد خوبی هم دارد فرش بافی می باشد كه به خارج از كشور هم صادر می شود .

بالا

درآمد سرانه مردم شهرستان

با توجه به اینكه مردم شهرستان اكثرا كشاورز و دامدار می باشند كه در چند سال قبل به علت خشكسالی میزان درآمد سرانه آنها پایین بود . در سال جاری به علت بالا بودن میزان نزولات جوی وضعیت كشاورزی منطقه خوب بود و میزان درآمد سرانه بالا رفته است . آمار دقیقی در خصوص درآمد سرانه مردم شهرستان در دسترس نیست .

بالا

کشاورزی

مقداری اراضی كشاورزی و بایر منطقه دیواندره به تفكیك مرغوبیت و حاصلخیزی انها
مقدار اراضی كشاورزی در سطح منطقه بالغ بر 12000 هكتار كه غالباً ناشی از تخریب مراتع در سالیان گذشته می باشد ( 40 سال گذشته ) كه این مقدار 50% مرغوب و 20% متوسط و 30% جزء اراضی ضعیف و كم بازده می باشد . ضمناً امار اراضی بایر منطقه در دسترس نیست .

تولیدات كشاورزی در سطح شهرستان
منطقه دیواندره به علت عدم استفاده كامل از سیستم ابیاری و متكی بودن به نزولات جوی بیشتر به صورت دیمی اقدام به كاشت محصولات كشاورزی می نماید . در شهرستان طرح مكانیزاسیون كشاورزی تا به حال اجرا نشده است . از جمله محصولات استراتژی و رایج در منطقه به ترتیب اولیت گندم . نخود . جو . یونجه و سیب زمینی میباشد كه مقدار تولید گندم در سال 70 هزار تن ، سیب زمینی 200 تن، كلزا 40تن ، انواع علوفه 18000 تن شامل : یونجه و شبدر ، گلرنگ 5 تن ، جو 1500 تن ، نخود 600 تن شامل( نخود سفید و قرمز) و بالغ بر 75% تن از انواع میوه شامل : سیب ، زرد الو ، گردو و بادام می باشد . حدود 5000 نفر از مردم شهرستان به كار كشاورزی مشغول هستند .

مشكلات ونارسائیها موجود درامر كشاورزی درسطح شهرستان
در صورت تبدیل اراضی دیمی به ابی تامین اب ان مشكل می باشد . استفاده نامناسب از رودخانه های منطقه و استفاده غیره اصولی از ابهای جاری قنات و چشمه ها ، نبودن چاه عمیق، عدم ارائه تسهیلات بانكی كافی به كشاورزان ، نبود تداوم اموزشی برنامه های پویای ترویج كشاورزی ، كمبود نهادهای كشاورزی ، انجام نشدن تحقیقات لازم در منطقه به منظور استفاده بهینه در امر كشاورزی و عدم اجرای طرح مكانیزاسیون در شهرستان می باشد .

بالا

دامپروری

وضعیت دامپروری و جمعیت شاغل در سطح شهرستان
در شهرستان دیواندره مناطق سارال و چهل چشمه بعلت غنی و سرسبز بودن مراتع قطب مهم و دامداری و دامپروری می باشد كه می توان با استفاده بهینه و سرمایه گذاری دراین مناطق به اقتصاد دامپروری رونق بخشید جمعیت دامی منطقه 602000 واحد دامی و جمعیت شاغل در این بخش 10000 خانوار بهره برداری می باشد .

میزان گرایش اهالی به دامپروری
باعنایت به عدم درامد كافی از كاركشاورزی و طولانی بودن ایام بیكاری درروستاها پس از برداشت محصولات كشاورزی و وجود علوفه سرشار در منطقه مردم در كنار كار كشاورزی تمایل شدیدی به دامداری و دامپروری نشان می دهد از طرفی كشاورزان عمده كه زمینهای زیادی دارند پس از كار برداشت معمولاً برای استفاده از بازمانده محصولات در زمینها و وجود زمین مساعد برای چرای دام اقدام به خرید و نگهداری دام می نماید دامپروری از دیرباز در مناطق كردستان بویژه منطقه چهل چشمه و سارال دیواندره مرسوم و درامد سرشاری برای مردم منطقه داشته است . میزان تولیدات دامی در شهرستان: تولیدات شیر 29000 تن – گوشت 5000 تن و پنیر 3750 تن در سال می باشد .

بالا